Emprime Baskı Nedir?

Emprime baskıyı genel hatlarıyla anlatacak olursak, değişik renkte boya kullanarak kumaş üzerine desen ve zemin basma işlemidir diyebiliriz. Bu işlemi gören yün, ipek yada benzeri kumaş, t-shirt baskı; su bazlı, aşındırma, plastik, trikromi ve ısı transferi gibi çeşitli boya ve teknikler kullanılarak yapılmaktadır.

Emprime baskı el ile yapılan baskı türüdür. El baskısına emprime baskı denir. Tahta kalıp ile yapılır. Emprime baskı için serigrafi boyası kullanılmaktadır. Alpaka , raşel, saten , polyester, pamuklu kumaş gibi malzemelere uygulanabilir.

Emprime baskı tekniği ilk çıkan baskı tekniklerindendir. Emprime kalıp ve ipek ile yapılır. Öncelikle baskı alanı kadar bir kalıp hazırlanır ve sonra bu kalıba gergin olacak şekilde ipek döşenir. Emprime baskı için artık kalıp hazırdır. Bu aşamadan sonra basılacak olan logo veya desenin folyosu çıkartılır ve kalıba yerleştirilir. Bu aşamadan sonra emprime boyası kalıbın üzerine dökülür ve rakle ile baskıya geçilir. Emprime baskılar da resim baskısı yapılamaz. Deglade yani renk geçişleri yapılamaz. Bu baskı türü emprime baskı da sadece standart renkler basılır.

Emprime Baskı Kimyasalları

Emprime baskı sırasında, parça baskı makinelerinde bakım esnasında kalıpların kumaşa yapışmalarını önlemek için NES Agent Spray kalıp altında kullanılır.

Aynı şekilde emprime baskı sırasında, kalıcı veya geçici yapıştırma için NES Adhesive Spray, baskı sehpalarının üzerinde 20-25 cm mesafeden püskürtülerek kullanılır. Isıya dayanıklı olduğundan kumaş ve baskıya göre 2-10 tur atabilir.

“Emprime Baskı Nedir?” hakkında 1 yorum

  1. Geri bildirim: Emprime Baskı Kimyasalları – Tekstil Kimyasalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir