Güçlü Yağ Sökücü Solventler

  • admin 

İlk akla gelen uçucu ve yağı çözen kimyasal Yağ sökücü solvent ürünler. Esasında solve = sökücü (aynı zamanda çözücü) anlamındadır. Uçucu bileşenlerden yağ sökücü solvent meydana gelir. Sanayi sektöründe çabuk yağ sökme amacı ile kullanılır.

Bunların içine sentetik tinerden tutun klorlu solventler de girmektedir. Formülasyonu metal tiplerine göre değişiklik göstermektedir. Çok çeşitli kullanım alanları mevcuttur.

Yağ sökücü solvent çeşitleri

  • Tekstilde kullanılan yağ sökücü solvent
  • Metallerde kullanılan yağ sökücü solvent
  • Evsel amaçlı yağ ve boya sökücü solvent

Şimdi sıra ile incelemeye başlayalım.

Yağ Sökücü Solvent Tekstil sektörü kullanımları;

Tekstil sektöründe Leke sökücü, makine temizliği veya makine bakımlarında sıklıkla kullanılan ürünlerdir. Leke sökücü kategorisinde kumaşa göre çeşitlilik gösterir: Ham kumaş yağ sökücü solvent, Tafta yağ sökücü solvent veya tam mamul yağ sökücü solvent olarak sıralayabiliriz. Her firmanın farklı formülasyonlarında ve değerlerde çözümleri bulunmaktadır. Oldukça geniş bir yelpaze gibi dursa da işin esası böyle değildir. Belli başlı kimyasalların belli oranlarda karışması ile mümkün olmaktadır. bazı kimyasal içeriklerde su ve solvent karışımı vardır. Bazıları ise sadece solvent türevlerinden üretim gerçekleştirmektedir. Yasal üretim izni ve Yasada belirlenen bir üretim prosedürü de yoktur. Makinelerde kullanılan Yağ sökücü solvent kimyasallar: Makine bakımlarında, lamel, nire, tarak ve makine aksam temizliklerinde kullanılırlar. Tek ürün ile bu temizliklerin yapılma imkanı vardır.

Fakat bir çok firma bu işler için ayrı ayrı ürün çıkartıp değişik fiyat politikaları ile satmayı uygun görür.

Tekstil yağ sökücü solvent Önemli Not; Bu tip ürünleri alırken dikkat etmeniz bir kaç noktaya değinmek isterim. Msds ve sds lerini mutlaka inceleyiniz genellikle hibrit dediğimiz su ve solvent emisyonlu ürünleri tercih ediniz. Yasalara daha uyumludur. Yanıcılık değerleri ve firmanızın yangın risk politikasına uyup uymadığını kontrol ediniz. Çünkü Fabrika yangınlarının %80 kısmı bu tip ürünlerden meydana gelir. Ürün kapağını açık bırakmayın. Saklama koşullarına azami ölçüde uyun. Makine temizliği yaparken plastik aksamların görünmeyen yüzeylerinde test ediniz. Her firmanın kendine göre uyguladığı formülasyon farklıdır. Bazı ürünler zarar verebilir.

Yağ sökücü solvent Metaller üzerinde kullanımı;Özetle hızlı ve seri işlerde yağ temizleme ve yağ alma olarak kullanımları çoktur. Bazı sitemlerde ısıtılarak kullanılsa da bu sistem yasaktır.Özellikle seri üretimden çıkan kaplamalı parçaların temizliğinde kullanılır. Bazı durumlarda boya öncesi hızlı fosfat kaplayıcı ve uçucu fosfat olarak kullanımı vardır.Kaplamalı parçaların yada seri boyama işlerinin ön yağ alma banyosu olarak kullanılır. Otomat sektöründe 4 ayrı tipte kullanımı mevcuttur. Metalden hızlı yağ alma istenen durumlarda sıkça başvurulan ürünlerdir. Kimyasal çeşitliliği genellikle klorlu solventler den oluşur. Formülasyonularında metal boyanmayacak ise metal koruyucu solvent uyumlu inhibitör ve gaz kesici kullanılmalıdır. Kullanım kalitesi yönünden gereklidir.

Metal Yağ Sökücü Solvent önemli not;Bu kimyasalı kullanıyorsanız atık firması ile anlaşma yapmalısınız. Atıkları ciddi bir problemdir. Atıklarını da yasal yetkili firmaya vermelisiniz. Bazı firmaların formülasyonlarında yanıcı ürün vardır yangın tehlikesine dikkat edin. Klorlu formülasyonlarında msds ve sds incelemelerini yapın ve yönergeleri takip edin. Metaller boyanmayacak ise klorlu solventler de pas problemi ile karşılaşmanız muhtemeldir. Gaz çıkışı ve kişisel koruyucu kullanımını gözardı etmeyin.

Boya ve Yağ sökücü Solvent evsel kullanımları;

Bana göre yasal olarak atlanan en önemli kısım budur.Çünkü ünlü bir markette satılan endüstriyel solvent tanımlı ürün evde alkol yapım siteleri için en revaçta üründür. Fakat aynı ürün sanayi üretim formülasyonlarında nedense 0,001 kullanım olarak kısıtlanmıştır.

Alkol olarak bilinen Denature alkol etil alkol örneği daha vahimdir. Evlerin altında tekel bayilerinde her yerde satılması alınması saat aralığına bırakılmış ve serbesttir. Peki aynı alkolü sanayide kimyasal ürün içerisinde kullanım oranı 0,0008 olarak yasalarda belirtilmiştir.Şimdi Sanayi üreticisi rekabeti kimle yapacak devlet ile mi? Ya da devletin yasal olarak kısıtladığı sanayi ile perakende fahiş fiyatlara satan marketle mi?

Yağ sökücü solvent ürünlerimizi incelemek için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir